Prometeusz opis Mity

Nie wszystko o mnie wiesz. Chcesz wiedzieć więcej? To otwórz Swoje ...

Temat: Bibliografia
Mam książkę pod tytułem "Mitologia", poszczególny mit mam umieścić w literaturze podmiotu czy przedmiotu ?
przykład:


Temat: Człowiek niepogodzony ze swiatem. Omów funkcje motywu buntu w wybranych utworach literackich.

I. Literatura podmiotu:

1. Rzehak Wojciech, "Mitlologia. Wierzenia Greków i Rzymian", Kraków 2004, "Prometeusz i stworzenie człowieka"
2. Biblia Tysiąclecia wydanie trzecie poprawione, "Pismo święte starego i nowego testamentu w przekładzie języków oryginalnych", Warszawa 1991, "Księga rodzaju, rozdział 3- Upadek pierwszych ludzi, rozdział 4- Kain i Abel"
3. Słowacki Juliusz, "Kordian", Wrocław 1999
4. Żeromski Stefan, "Przedwiośnie", Kraków 2006

chodzi mi szczególnie o to czy poprawnie jest napisany opis mitów i bibliiDziekuje z góry i pozdrawiam.
Źródło: forum.szkola.net/viewtopic.php?t=2790Temat: DharmaWantsYou - Dyskusja ogólna

Pandora (gr. Πανδώρα, wcześniej 1980 S 26) - księżyc Saturna, odkryty w 1980 na podstawie zdjęć sondy Voyager 1.

Jego nazwa pochodzi od Pandory, postaci z mitologii greckiej. Alternatywna nazwa to Saturn XVII. Również jedna z planetoid nosi nazwę 55 Pandora.

Pandora (gr. pan - "wszystko", dδron - "dar") – w mitologii greckiej to pierwsza kobieta na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł bogom ogień z Olimpu. Matka Pyrry.
Ganimedes – największy księżyc Jowisza, oznaczany nr III, należy do tzw. księżyców galileuszowych. Znany od 1610 roku. Jest równocześnie największym księżycem spośród wszystkich znanych nam naturalnych satelitów planet Układu Słonecznego.
Ganimedes w mitologii greckiej to piękny książę Troi, porwany przez Zeusa na Olimp. Był prywatnym posłańcem i służącym Zeusa. Ganimedes z Hebe rozdawali ambrozję, rozlewali do złotych pucharów nektar. Wedle innej wersji mitu, Ganimedes był pięknym chłopcem, w którym zakochał się Zeus, i przybrawszy postać orła porwał chłopca na Olimp i uczynił go obdarzając nieśmiertelnością uczynił swoim kochankiem. Do homeseksualnej relacji Zeusa i Ganimedesa wielokrotnie nawiązuje, nierzadko w bardzo jednoznaczny sposób, Marcjalis[1] i Juwenalis. Ganimedes otwierał też bramy na Olimpie.

Opisy wikipedia.pl

doszla nam tez Leader Board (tablica najlepszych wynikow)

<center></center>

to tyle
Źródło: computerworld.fora.pl/a/a,6431.html


Temat: Konkurs fikowy #08 - W krainie baśni, legend i mitów
„W krainie baśni, legend i mitów”

Wyjaśnienie? Możecie uczynić z Foremana Kopciuszka, z House’a bazyliszka, z Chase’a Prometeusza... Zdajemy się na Waszą pomysłowość. Dostosujcie bajkę, legendę czy mit do swoich potrzeb. Bawcie się słowem pisanym, dajcie się ponieść wyobraźni, spróbujcie nas zaskoczyć i oczarować. Wymagamy tylko jednego – by Wasz fik nawiązywał do jakiejś dobrze znanej baśni, legendy czy mitu (lub do wszystkiego na raz).

Zasady:
1. Fik zgłoszony do konkursu nie może być nigdzie wcześniej publikowany.
2. Musi zawierać co najmniej 100 słów
3. Musi być ukończony
4. Razem z fikiem należy wypełnić taką 'tabelkę':
Klasyfikacja: wiekowa (bez ograniczeń, +13, +16, +18 )
Postacie: czyli główne postacie w fiku
Uwagi: tu proszę napisać czy fik zawiera spojlery do jakiegoś odcinka oraz wszelkie inne uwagi
Opis: krótki opis fika (1-2 zdania)
5. Fiki proszę wysyłać do mnie na PW, przed tekstem umieścić tytuł i go 'pogrubić', by był widoczny.
6. Wszelkie pytania proszę zadawać w przeznaczonym do tego temacie
7. Można zgłosić do 3 fików.

Termin nadsyłania fików: 29 stycznia godz. 16.00


Bardzo proszę by w temacie PW wpisać: Fik na konkurs #08

Fiki dostaję na PW i zamieszczam tu bez podania autora, żeby konkurs był anonimowy.

Na marginesie dodam tylko, że to konkurs organizowany na próbę, i jeśli i tym razem nie znajdą się chętni do wzięcia w nim udziału, całkowicie odpuścimy sobie organizację kolejnych edycji.
Źródło: housemd.fora.pl/a/a,6968.html


Temat: Zaprezentuj mity i przekazy biblijne o powstaniu świata i cz
Jak powstał świat? Skąd wziął się człowiek? Mity odpowiadają na kluczowe pytania ludzkości. Doszukajmy się odpowiedzi w mitach greckich i przekazach biblijnych.
W Biblii znajdują się dwa niezależne opisy stworzenia świata, które trwało sześć dni. W wersji I Bóg tworzył kolejne elementy wszechświata werblanie – za pomocą słów powoływał je do istnienia, po czym nadawał im nazwę. Po nadaniu nazwy w biblijnym opisie pada zawsze formuła: ”A Bóg wiedział, że były dobre”. Wersja II Różni się przede wszystkim opisem powstawania człowieka, na którym zresztą jest skoncentrowana jej treść. Wedle niej człowiek powstał nawet przed roślinami, ulepiony „z prochu ziemi”. Potem Bóg stworzył dlań eden – rajski ogród, w którego centrum rosły dwa różniące się od innych drzewa: pierwsze – życia, drugie – to zakazane wiadomości dobrego i złego. Następnie Bóg stworzył zwierzęta, ale w tej wersji to człowiek ponadawał im nazwy. W końcu Bogu zrobiło się żal człowieka, że jest sam i nie ma żadnej pomocy, więc wyjął mu we śnie żebro i stworzył zeń kobietę. Sprawdźmy jak wierzyli starożytni grecy.
Mit o stworzeniu świata wywodzi istnienie świata z Chaosu – czyli z jakiegoś wielkiego bezkresnego zawirowania kosmicznego, z otchłani, z plątaniny czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody, ognia. Z tego też Chaosu rodzą się pierwsi bogowie (Uranos – niebo i Gaja – ziemia), z nich następuje kolejne pokolenie bogów (szczegółowo dzielących między siebie przydziały – będą się opiekować różnymi sprawami ziemskimi). Wraz z nimi rodzą się gwiazdy, kształtuje ziemia: morza, góry, rzeki, rodzą się zwierzęta i rośliny. U źródeł powstania ziemii leży jednak ciągła walka bogów o władzę, zbrodnia i podstęp, walka dobra ze złem. Jest to mit kosmogoniczny i teogoniczny. Z kolei pojawienie się człowieka na ziemie poznajemy w dwóch wersjach. Jedna z nich wiąże się z mitem prometejskim: to Prometeusz miał ulepić figurę ludzką z gliny i łez, a że człowiek był słaby, kruchy i bezradny wobec świata – tytan wykradł bogom ogień, podarował go ludziom, by mogli się ogrzać i obronić przed niebezpieczeństwami natury. Zauważmy, jak wersja ta silnie wiąże się z kultem towarzyszącego człowiekowi od zarania dziejów. Drugie wyjaśnienie jest inne: oto ziemia urodziła ludzi samoistnie jak najlepsze owoce. I tak ludzkość przybyła pięć słynnych wieków: Wiek złoty, wiek srebrny, wiek brązowy, drugi wiek brązowy, wiek żelazny.
Początek Księgi Rodzaju to z punktu widzenia religioznawstwa zapis mitu genezyjskiego (wyjaśniającego postanie wszechświata) starożytnych Izraelitów. Mity takie można znaleźć praktycznie w każdej kulturze, właściwie nie ma mitologii bez wyjaśnienia tajemnicy pochodzenia życia i ludzkości. Uderzające jest podobieństwo kosmogonii biblijnej z mitami greckim i mezopotamskim, zwłaszcza w tym, że za początkowy stan uważały chaos i wodę. Opowieść o stworzeniu świata jest elementem świadomości mitycznej, który w naukowej Europie przetrwał chyba najdłużej ze wszystkich. Dopiero odkrycia Karola Darwina i sformułowanie przezeń teorii ewolucji pod koniec XIX w. ostatecznie sprawiły, że przestano wierzyć w taką genezę wszechświata. Do dziś zresztą na marginesie nauki działają tzw. kreacjoniści, którzy twierdzą, że było tak, jak mówi Biblia… Swoją drogą i zwolennicy ewolucjonizmu starali się pogodzić jego założenia z biblijnym opisem. Zastanawiający jest fakt, że kolejność powstawania życia w pierwszym opisie zgadza się z grubsza z tym, co mówi na ten temat współczesna nauka…
Źródło: kornelia.xaa.pl/viewtopic.php?t=7736


Powered by WordPress, © Nie wszystko o mnie wiesz. Chcesz wiedzieć więcej? To otwórz Swoje ...